خلاصه کتاب

سرمایه‌گذار هوشمند

The Intelligent Investor
مشاوره عملی در باب سرمایه‌گذاری
اثری از بنجامین گراهام (Benjamin Graham)
زمان مطالعه 38 دقیقه

کتاب سرمایه‌گذار هوشمند، به عنوان کتابی مقدس در حوزه سرمایه‌گذاری و بازار بورس شناخته می‌شود. مطالعه کتاب سرمایه‌گذاری هوشمند، الهام‌بخش بزرگترین سرمایه‌گذاران و ثروتمندان جهان از جمله برجسته‌ترین آن‌ها وارِن بافت بود که به عقیده وی سرمایه‌گذار هوشمند، بهترین کتابی است که تا امروز در مورد سرمایه‌گذاران نوشته شده‌است.

نویسنده، بنجامین گراهام، در کتاب سرمایه‌گذار هوشمند، به توضیح مبانی سرمایه‌گذاری محافظه‌کارانه و کم ریسک می‌پردازد که مطالعه آن‌ها، نه تنها برای افراد متخصص بازار، بلکه برای تازه‌کاران دنیای سرمایه‌گذاری سودمند و مفید است.

نجامین گراهام نظریه‌پرداز، اقتصاددان و سرمایه‌گذار بورس بود. او به عنوان پدر سرمایه‌گذاری ارزشی شناخته می‌شود. از گراهام کتاب‌های ارزشمندی همچون «تحلیل امنیت» و «سرمایه‌گذار هوشمند» به یادگار مانده است که تحت عنوان کتاب‌های مقدس بورس و بازارهای مالی شناخته‌ می‌شوند. گراهام شاگردان مطرح زیادی را هم تربیت کرده است که آن‌ها هم مانند خودش به ثروت زیادی دست‌یافته‌اند. مشهورترین آن‌ها وارن بافت است که معلم خود، یعنی گراهام را دومین فرد تاثیرگذار در زندگیش بعد از پدرش می‌داند.

به طور کلی، بنجامین گراهام را می‌توان یکی از معروف‌ترین نویسندگان و اقتصاددانان مطرح در سراسر جهان و همچنین بزرگ‌ترین مشاور سرمایه‌گذاری قرن بیستم دانست.